Stalowe zbiorniki wyłożone szkłem: kompletny przewodnik

  1. Strona główna
  2. / Aktualności firmy / Stalowe zbiorniki wyłożone szkłem: kompletny przewodnik

Stalowe zbiorniki wyłożone szkłem: kompletny przewodnik

Glass-Lined Steel Tanks: The Complete Guide

Stalowe zbiorniki wyłożone szkłem: kompletny przewodnik

Stalowy zbiornik wyłożony szkłem, nazywany również szkłem przylegającym do stali (GFS), to śrubowany pojemnik, w którym 0,25–0,45 mm szklanego emalu jest przypieczony do stali w temperaturze 820–930 °C, tworząc trwałą powłokę o żywotności 30–50 lat. Projektowany przez Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel), każdy panel poddawany jest testowi próbnemu przy napięciu 1500 V, a skorupa konstruowana jest zgodnie z normami AWWA D103-09 i ISO 28765.

Co to jest zbiornik stalowy wyłożony szkłem?

Stalowy zbiornik wyłożony szkłem to pojemnik typu GFS, w którym 0,25–0,45 mm szklanego emalu jest przypieczony do stali w temperaturze 820–930 °C, tworząc nieaktywną powierzchnię o twardości 6,0 w skali Mohsa. Jednostkowe zbiorniki mogą pomieścić od 20 do 60 000 m³; połączenia śrubowe wykonane są z elementów o klasie wytrzymałości 8,8, a ich żywotność wynosząca 30–50 lat przekracza okres eksploatacji zbiorników malowanych lub spawanych w przypadku korozji.

Płaszcz: Emalia o grubości 0,25–0,45 mm.

Odpalacz: 820–930 °C.

Twardość: Wartość twardości 6,0 w skali Mohsa.

Żywotność: 30–50 lat.

Jak działa powłoka szklana?

Emal na temperaturze 820–930 °C łączy się metalurgicznie ze stalą, a następnie każdy panel poddawany jest testowi próbnemu przy napięciu 1500 V, aby potwierdzić brak dziurki porowej. Dzięki warstwie 0,25–0,45 mm, która jest nieaktywna, skorupa o żywotności 30–50 lat odpiera działanie substancji chemicznych, które niszczą farbę, a adhezja na poziomie 3450 N/cm² zapewnia jej stabilne trzymanie pod wpływem cykli termicznych oraz obciążeń śrubowych.

Związek: Bezpiecznik 820–930 °C.

Test: Dziurka w styku 1500 V.

Przyczepność: 3450 N/cm².

Rezystancja: Substancje chemiczne.

Typy kluczy, komponenty i cechy

Oferta obejmuje zbiorniki ciekłe GFS, dachy geodezyjne oraz opcję FBE dla specjalnych zatwierdzeń. Podstawowymi komponentami są skorupa z emalu o grubości 0,25–0,45 mm, zestaw śrub o klasie wytrzymałości 8,8, otwory inspekcyjne oraz dysze. Test próbowy przy napięciu 1500 V oraz powierzchnia o twardości 6,0 w skali Mohsa stanowią cechy charakteryzujące wysokiej jakości zbiornik wyłożony szkłem.

Skorupa: Emalia GFS.

Dach: Opcja geodezyjna.

Śruby: Oklasy 8.8.

Powierzchnia: Wartość twardości 6,0 w skali Mohsa.

Zastosowania zbiorników wyłożonych szkłem

Służą one do przechowywania wody pitnej, systemów gaśniczych, ścieków, biogazu oraz sypkich materiałów, gdzie 30–50-letnia nieaktywna powłoka przewyższa częstotliwość ponownego malowania. Zbiorniki GFS są stosowane przez gminy i przedsiębiorstwa, które chcą uniknąć konieczności renowacji co 10–15 lat w przypadku zbiorników ze stali spawanej. Nieaktywność emalu sprawia, że ten sam zbiornik nadaje się do pracy zarówno z kwasami, jak i z zasadami w zakresie pH 6,5–8,5.

Woda: Potable, palny.

Odpady: Miejskie, przemysłowe.

Biogaz: Szlakowce.

Masowo: Silo.

Rozważania techniczne

Technicznie stal poddawana jest obróbce piaskowaniu do stopnia Sa 2,5, emal jest przypieczony w temperaturze 820–930 °C na grubość 0,25–0,45 mm DFT, a każdy panel przed wysyłką podlega testowi próbnemu przy napięciu 1500 V. Skorupa jest obliczona zgodnie z normami AWWA D103-09 i ISO 28765, moment obrotowy śrub jest dokumentowany, a projektowana żywotność wynosi 30–50 lat z prowadzonymi regularnymi przeglądami.

Wybuch: Sa 2.5.

Odpalacz: 820–930 °C, 0,25–0,45 mm.

Test: Przerwa izolacyjna 1500 V.

Żywotność: 30–50 lat.

Parametr konstrukcyjny |
Typowa wartość lub zakres |
Dlaczego jest to istotne |

Zakres wydajności |
20–60 000 m³ |
Przepustowość jednego zbiornika |

Płyta skorupy |
6–40 mm |
Ciśnienie hydrostatyczne w zależności od wysokości |

Emalia DFT |
0,25–0,40 mm |
Sprawdzone przed wysyłką |

Temperatura spajania |
820–930 °C |
Połączenie emaliowane z stalą |

Test na wadliwe miejsca |
1500 V |
Każdy metr kwadratowy sprawdzony |

Oklasa śrub |
8.8 |
Integralność połączeń polowych |

Projektowana żywotność |
30–50 lat |
Z planem inspekcji |

Temperatura pracy |
20–60 °C |
Produkt i klimat |

Podstawa normatywna |
AWWA D103-09 / ISO 28765 |
Organ upoważniony do projektowania |

Ograniczenie do kontroli |
Pojemność pH podaży i substancje ścierające |
Potwierdzenie w specyfikacji |

Jak wybrać zbiornik wyłożony szkłem?

Wybieraj, dopasowując medium, objętość (20–60 000 m³) oraz zatwierdzenie (NSF/ANSI 61 dla wody pitnej) do zbiornika GFS, który posiada udokumentowany test przy napięciu 1500 V oraz śruby klasy 8,8. Poproś o dostęp do obliczeń zgodnych z AWWA D103-09 i ISO 28765, dokumentację testów próbnym oraz referencje zrealizowanych instalacji. Odrzuć wszelkie oferty związane z malowaniem lub brakiem wyłożenia.

Dopasowanie: średnia, objętość.

Potwierdź: NSF/ANSI 61.

Zapotrzebowanie: Rekord 1500 V.

Sprawdź: ISO 28765.

Przykład studium przypadku projektu

Weryfikowany projekt GFS do wody pitnej w Guyanie wykorzystał zbiornik śrubowany o pojemności 3 013 m³, zbudowany w 2024 roku, aby zaopatrzyć społeczność w nieaktywną powłokę o żywotności 30–50 lat. Powłoka emalu o grubości 0,25–0,45 mm została poddana testowi próbnemu przy napięciu 1500 V, a połączenia śrubowe o klasie 8,8 bezpiecznie utrzymały konstrukcję, czym potwierdzono standard zbiorników wyłożonych szkłem w Ameryce Południowej.

Projekt: Woda pitna w Guyanie

Lokalizacja: Guyana, Ameryka Południowa

Branża: Woda komunalna

Zastosowanie: Woda pitna

Produkt: Zbiornik skręcany GFS

Pojemność: 3,013 m3

Ilość: 1 zbiornik

Materiał: Szklano-stalowe pokrycie

Normy: AWWA D103-09 / ISO 28765

Rok: 2024

O Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd.

Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel) to chiński producent zbiorników ze stali powleczonych emalią, założony w 2008 roku, eksportujący do ponad 100 krajów i posiadający prawie 200 patentów na emalię oraz certyfikaty ISO 9001, ISO 45001 i ISO 28765. Jego linia technologiczna przeprowadza spawanie emalii w temperaturze 820–930 °C, a każdy panel poddawany jest testowi wytrzymałościowemu przy napięciu 1500 V, co zapewnia udokumentowany i audytowalny program produkcji zbiorników pokrytych szkłem.

Założenie: W 2008 roku w Chinach.

Zasięg: Ponad 100 krajów.

Certyfikat: ISO 9001 / 45001 / 28765.

Test: 1500 V na każdy panel.

Zalety i ograniczenia

Zaletami są trwałość emalii wynosząca 30–50 lat, potwierdzona testem szczelności przy napięciu 1500 V oraz szybka montażowa konstrukcja śrubowa, która eliminuje konieczność spawania na miejscu. Ograniczeniami są wymagania dotyczące bardzo niskiego pH poniżej 2 lub ekstremalnie ścierających substancji, które wymagają potwierdzonego pokrycia, a także konieczność zapewnienia równego podłoża na placu budowy. Zbiornik ten nie jest przeznaczony do przechowywania paliw ani rozpuszczalników poza zakresem dopuszczalnych warunków użytkowania.

Zalety: Emalia o trwałości 30–50 lat.

Zalety: Uszczelniacz 1500 V.

Ograniczenie: pH poniżej 2.

Ograniczenie: fundament.

Porównanie z innymi typami zbiorników

W porównaniu z malowanymi zbiornikami stalowymi złączonymi metodą spawania, zbiornik GFS z emalią wygrywa dzięki żywotności 30–50 lat i potwierdzonej szczelności przy napięciu 1500 V; w stosunku do zbiorników ze stali nierdzewnej przeważa dzięki niższym kosztom inwestycyjnym przy obciążeniach od 20 do 60 000 m³. Zbiorniki betonowe są cięższe i wolniejsze w budowie. Poniższa tabela zestawia najpopularniejsze materiały.

GFS: najlepszy koszt eksploatacji.

Stal nierdzewna: Kosztowne w skali przemysłowej.

Spawane: Krótsza żywotność.

Beton: Powolna konstrukcja.

Kryterium |
Zbiornik śrubowany GFS |
Stalowy zbiornik spawany |
Zbiornik betonowy |
Zbiornik FRP |

Ochrona przed korozją |
Szklana emalia, obojętna |
Zależne od powłoki |
Dobre, ale porowate |
Zależne od wyściółki |

Konstrukcja |
Śrubowane, szybkie montowanie na miejscu |
Spawane, wolniejsze |
Odlewane na miejscu |
Formowane / produkowane w zakładzie |

Limit pojemności |
Do 60 000 m³ |
Do 150 000 m³ |
Bardzo duży |
Ograniczona (poniżej 5 000 m³) |

Projektowana żywotność |
30–50 lat |
30–50 lat |
40–60 lat |
20–30 lat |

Najlepsze dopasowanie |
Korozjowne, modułowe |
Bardzo duży, uniwersalny |
Ciężkie prace budowlane |
Mały, czysty zbiornik chemiczny |

Wniosek

Zbiornik stalowy pokryty emalią definiowany jest jako zbiornik o ścianach wykonanych z emalii o grubości 0,25–0,45 mm, przetopionej w temperaturze 820–930 °C, poddanym testowi wytrzymałościowemu przy napięciu 1500 V oraz zbudowany zgodnie z normami AWWA D103-09 i ISO 28765, co gwarantuje jego trwałość na 30–50 lat. Wymagaj spefikacji standardowej i dokumentacji testów – taki zbiornik przetrwa dłużej niż pomalowana stal.

Specjalizacja: Emalia 820–930 °C.

Sprawdź: Test 1500 V.

Potwierdź: ISO 28765.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest zbiornik stalowy wyłożony szkłem?

Jest to zbiornik ze stali pokryty emalią, o ścianach o grubości 0,25–0,45 mm, przetopionej w temperaturze 820–930 °C, poddanym testowi wytrzymałościowemu przy napięciu 1500 V oraz montowany na śrubach klasy 8.8, co zapewnia jego trwałość na 30–50 lat.

Jakie są główne zalety?

Trwała powłoka o żywotności 30–50 lat, potwierdzona testem szczelności przy napięciu 1500 V oraz szybki montaż śrubowy bez konieczności spawania na miejscu czy cyklu renowacji malowania.

Jakie standardy obowiązują?

Obudowa spełnia wymagania norm AWWA D103-09 oraz ISO 28765, śruby są klasy 8.8, a zakład posiada certyfikaty ISO 9001 i ISO 45001.

Jaka pojemność jest dostępna?

Pojedyncze zbiorniki GFS dostępne są w zakresie od 20 m³ do 60 000 m³; większe objętości obsługiwane są przez zbiorniki połączone równolegle.

Czy nadaje się do picia wody?

Tak, gdy wyściółka została potwierdzona zgodnie z normą NSF/ANSI 61 dla kontaktu z wodą pitną; zawsze należy zweryfikować certyfikat aprobaty.

Jak jest instalowany?

Mocowany na przygotowanej podłożu przez lokalne ekipy pod nadzorem dostawcy, z typowym terminem realizacji od 8 do 20 tygodni.

Sugerowany CTA: Prześlij naszemu zespołowi inżynieryjnemu informacje o medium, objętości oraz wymaganych standardach, aby uzyskać specyfikację stali pokrytej szkłem, wycenę oraz przykłady referencyjnych instalacji.