
Zbiorniki do składowania ścieków o pH 1: przeznaczenie kwasowe
Zbiorniki do magazynowania ścieków o pH 1 muszą bezawaryjnie przechowywać silnie kwaśne strumienie, takie jak wyciek z wysypiska, dlatego stosuje się emalię szklaną na stal (GFS) lub epoksyd połączony metodą spajania (FBE). Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel) dostarcza zbiorniki GFS i FBE o pojemności od 20 do 60 000 m³, wyposażone w test wytrzymałościowy przy napięciu 1500 V, zapewniający trwałość przez 30–50 lat w warunkach kwaśnych.
Czym jest zbiornik na ścieki o pH 1
Zbiornik na ścieki o pH 1 to zbiornik montowany na śrubach, wyłożony powłoką odporną na działanie silnie kwaśnych substancji, takich jak wyciek z wysypiska, którego wartość pH może spadać poniżej 2. Emalia szklana na stal (GFS) ma grubość 0,25–0,45 mm, jest przyspawaną w temperaturze 820–930°C i poddana testowi wytrzymałościowemu przy napięciu 1500 V, natomiast epoksyd połączony metodą spajania (FBE), o grubości 250–450 µm, chroni przed działaniem substancji o pH od 1 do 14. Zbiorniki te są dostępne w pojemnościach od 20 do 60 000 m³, z mocowaniem śrubowym klasy 8.8.
Wyściółka: GFS lub FBE.
Płaszcz: 0,25–0,45 mm GFS.
pH: do 1 z FBE.
Zakres: 20–60 000 m³.
Jak zbiornik opiera się działaniu pH 1
Odporność wynika z nieporowatej barierki fabrycznej, która oddziela stal od kwasu. W przypadku pH 1–2 stosuje się epoksyd FBE o grubości 250–450 µm, utwardzany w temperaturze 180–220°C i poddanym testowi odpryściania (ASTM D4541); emalia GFS jest zalecana dla zakresu pH 3–11. Ponieważ powłoka jest przyspawana lub utwardzona w zakładzie produkcyjnym, zbiornik o żywotności 30–50 lat nie zależy od malowania na miejscu, które w środowisku kwaśnym szybko ulega uszkodzeniom.
FBE: pH 1-14, 180-220°C.
GFS: pH 3–11, wypalony.
Test: 1500 V / odrywanie.
Fabryka: jednolita utrwalona.
Typy kluczy, komponenty i cechy
Oferta obejmuje zbiorniki na wyciek z wysypisk, zbiorniki na kwaśne ścieki oraz zbiorniki procesowe montowane na śrubach, każdy zabezpieczony mocowaniem śrubowym klasy 8.8 i szczelnym dachem. Komponentami są wyłożona skorupa, pierścień podstawowy, dysze, wsporniki mieszadła oraz wejścia. Główne cechy to projekt zaprojektowany na 30–50 lat eksploatacji oraz udokumentowany test powłoki, gwarantujący sprawność w warunkach kwaśnych.
Typy: GFS, FBE, proces.
Śruby: Oklasy 8.8.
Dach: uszczelniona.
Żywotność: 30–50 lat.
Zastosowania zbiorników o pH 1
Służą one do przechowywania wycieków z wysypisk, kwaśnych ścieków pochodzących z procesów przemysłowych oraz roztworów używanych w procesach czyszczenia lub górnictwie, gdzie pH utrzymuje się w pobliżu 1–2. Wybór zbiornika wykonanego z emalii szklanej na stal (GFS) lub epoksydu FBE wynika z faktu, że fabryczna powłoka jest odporna na działanie kwasów przez 30–50 lat, podczas gdy pomalowana stal w takim środowisku ulega uszkodzeniom już po kilku latach.
Odpadki leachable: pH<2 common.
Górnictwo: proces kwasowy.
Kwasowanie: niskie pH.
Inerta: odporna na działanie kwasów.
Rozważania techniczne
Technicznie stal poddawana jest obróbce piaskowej do stopnia Sa 2,5; emalia GFS jest przyspawana w temperaturze 820–930°C na grubość 0,25–0,45 mm, z testem wytrzymałościowym przy napięciu 1500 V, natomiast epoksyd FBE jest utwardzany w temperaturze 180–220°C na grubość 250–450 µm. Skorupa konstruowana jest zgodnie z normami AWWA D103-09 i ISO 28765, a śruby klasy 8.8 są dokręcane z momentem obrotowym, gwarantującym trwałość na 30–50 lat. Należy dokładnie potwierdzić wartość pH oraz temperaturę.
Wybuch: Sa 2.5.
Odpalacz: GFS 820–930°C.
Leczenie: FBE 180–220°C.
Test: 1500 V.
Typowa wartość lub zakres |
Dlaczego jest to istotne |
20–5 000 m³ |
Przechowywanie małych i średnich ilości |
0,25–0,45 mm |
Ochrona przed kwasowym odczynem pH<2 |
820–930 °C |
Połączenie emalii |
1500 V |
Każdy panel sprawdzony |
5–45 °C |
Zakres odczynu odpadów leachable |
1–14 specjalny |
Potwierdzenie klasy |
30–50 lat |
Z przeglądem |
8.8 |
Całościowość połączeń |
AWWA D103-09 / ISO 28765 |
Organ upoważniony do projektowania |
Chemiczne czynniki organiczne (COD) i amoniac |
Potwierdź klasę powłoki |
Jak wybrać zbiornik o pH 1
Wybór należy dokonać dopasowując minimalną wartość pH i temperaturę do epoksydu FBE (pH 1–14) lub emalii GFS (pH 3–11), a następnie wymagać dokumentacji testu wytrzymałościowego przy napięciu 1500 V oraz pakietu spełniającego normy AWWA D103-09. Proszę zapytać Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd o certyfikat powłoki i referencje dotyczące wycieków. Przed zamówieniem należy potwierdzić granicę pH oraz temperaturę.
Dopasowanie: pH i temperatura.
Dowody: 1500 V + D103-09.
Certyfikat: Klasa powłoki.
Potwierdź: Granica pH.
Przykład studium przypadku projektu
Weryfikowany projekt dotyczący wycieków z wysypiska w Pekinie, Chiny, wykorzystał zbiornik wykonany z emalii szklanej na stal (GFS) o pojemności 1 373 m³, zakończony w 2022 roku, do magazynowania silnie kwaśnego wycieku. Emalia o grubości 0,25–0,45 mm została poddana testowi wytrzymałościowemu przy napięciu 1500 V, a skorupa z mocowaniem śrubowym klasy 8.8 spełniła wymagania norm AWWA D103-09 i ISO 28765, co stanowi dowód na budowę zbiornika odpornego na działanie kwasów, przeznaczonego do przechowywania rzeczywistych wycieków.
Projekt: ścieki z pola wysypiska w Pekinie
Lokalizacja: Pekin, Chiny
Branża: Gospodarka odpadami / składowisko
Zastosowanie: magazynowanie kwaśnych ścieków
Produkt: Zbiornik skręcany GFS
Pojemność: 1,373 m3
Ilość: 1 zbiornik
Materiał: Szklano-stalowe pokrycie
Normy: AWWA D103-09 / ISO 28765
Rok: 2022
O Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd.
Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel) jest producentem zbiorników ze szkła przypiekanego do stali (GFS) oraz zbiorników powlekanych epoksydowo (FBE), założonym w 2008 roku, eksportującym produkty do ponad 100 krajów i posiadającym prawie 200 patentów na emalie. Program odporny na kwasy obejmuje zbiorniki FBE o zakresie pH 1–14 oraz zbiorniki GFS o zakresie pH 3–11, które są przypiekane lub utwardzane w fabryce, poddawane testowi wytrzymałości na napięcie 1500 V oraz zaprojektowane na okres eksploatacji od 30 do 50 lat.
Założenie: W 2008 roku w Chinach.
Zasięg: Ponad 100 krajów.
Patenty: Prawie 200.
Powłoki: GFS + FBE.
Zalety i ograniczenia
Fabryczne wykończenie zapewnia zbiornik odporny na kwasy, z żywotnością 30–50 lat, który nie wymaga renowacji na miejscu w przypadku ścieków o pH 1–2. Prawdziwym ograniczeniem jest fakt, że standardowa emalia GFS nie jest przeznaczona dla pH poniżej 2; dlatego konieczne jest zastosowanie pokrycia FBE lub dodatkowego lineru. Ten limit musi być jasno określony w specyfikacji technicznej, a nie ustalany dopiero w trakcie eksploatacji, gdyż w przeciwnym razie gwarancja może zostać naruszona.
Zaleta: odporna na działanie kwasów, 30–50 lat.
Zaleta: bez przemalowywania.
Ograniczenie: GFS wyłącznie przy pH>2.
Granica: wskazać FBE.
Porównanie powłok kwasowych
W porównaniu z malowaną stalą, spawanymi powłokami czy betonem, zbiornik ze szkła przypiekanego do stali (GFS) lub zbiornik pokryty epoksydem (FBE) oferuje fabryczną barierę ochronną oraz szybszy montaż przy użyciu śrub w przypadku pracy w środowisku o pH 1–2. Tabela zestawia poszczególne typy zbiorników pod względem zakresu pH, kontroli powłoki oraz długości życia – 30–50 lat – wymaganej w przypadku ścieków kwasowych.
GFS: pH 3-11.
FBE: pH 1–14.
Malowane: szybko ulegają awarii.
Beton: porowata, nieszczelna.
Zbiornik śrubowany GFS |
Stalowy zbiornik spawany |
Zbiornik betonowy |
Zbiornik FRP |
Szklana emalia, obojętna |
Zależne od powłoki |
Dobre, ale porowate |
Zależne od wyściółki |
Śrubowane, szybkie montowanie na miejscu |
Spawane, wolniejsze |
Odlewane na miejscu |
Formowane / produkowane w zakładzie |
Do 60 000 m³ |
Do 150 000 m³ |
Bardzo duży |
Ograniczona (poniżej 5 000 m³) |
30–50 lat |
30–50 lat |
40–60 lat |
20–30 lat |
Korozjowne, modułowe |
Bardzo duży, uniwersalny |
Ciężkie prace budowlane |
Mały, czysty zbiornik chemiczny |
Wniosek
Zbiorniki do magazynowania ścieków o pH 1 opierają się na fabrycznej barierze FBE lub GFS, potwierdzonej testem wytrzymałości na napięcie 1500 V oraz obudową zgodną z normą AWWA D103-09, co zapewnia żywotność odporną na działanie kwasów przez 30–50 lat. Wystarczy precyzyjnie określić klasę wykończenia i granicę pH, aby zbiornik był w stanie bezpiecznie przechowywać leachat, którego w przypadku malowanej stali nie dałoby się utrzymać nawet przez kilka lat.
Bariera: FBE lub GFS.
Dowód: 1500 V + D103-09.
Żywotność: 30–50 lat.
Często zadawane pytania (FAQ)
Która powłoka wytrzymuje ścieki o pH 1?
W przypadku ścieków o pH 1–2 stosuje się pokrycie epoksydowe (FBE) o grubości 250–450 µm, utwardzane w temperaturze 180–220°C i poddawane testom siły odrywania; natomiast emalia szkła przypiekanego do stali (GFS) jest stosowana w zakresie pH 3–11. Oba te rozwiązania są nanoszone w fabryce, w przeciwieństwie do malowania na miejscu, które w warunkach kwaśnych szybko ulega degradacji.
Jakie pH może przetrzymać zbiornik na leachat GFS?
Standardowa emalia GFS jest przeznaczona dla pH 3–11; poniżej 2 wymaga się specjalistycznej powłoki FBE lub wyściółki. Odpady z wysypisk, których pH może spadać poniżej 2, często są więc wyposażone w FBE, a granica zostaje potwierdzona podczas projektowania.
Jaką pojemność może osiągnąć zbiornik kwasowy?
Pojedynczy zbiornik wykonany z GFS lub FBE o pojemności od 20 do 60 000 m³; w projekcie odpadów z wysypiska w Pekinie zastosowano pojemność 1 373 m³ do przechowywania silnie kwasowych odpadów. Wysokiej jakości wyściółka o grubości 0,25–0,45 mm (lub 250–450 µm FBE) oraz śruby klasy 8.8 są dostosowane do wielkości zbiornika.
Jakie standardy obowiązują w przypadku zbiorników kwasowych?
Dla stalowych zbiorników łączonych śrubami obowiązuje norma AWWA D103-09, dla emalii – ISO 28765, a dla przyczepności FBE – ASTM D4541; jakość gwarantuje ISO 9001. Praktycznymi kontrolami są test na napięcie 1500 V oraz certyfikat wyściółki.
Jak długo trwa eksploatacja zbiornika odpornego na działanie kwasów?
Zbiornik wykonany z GFS lub FBE jest zaprojektowany na okres 30–50 lat, przy warunkach fabrycznego pokrycia i przeprowadzonym badaniu próbnym o napięciu 1500 V. Stal malowana w przypadku ścieków o pH 1–2 często wymaga ponownego malowania już po kilku latach, co stanowi główny powód zmiany rozwiązania przez nabywców.
Jakie informacje są potrzebne do wyceny?
Podaj najniższe pH, temperaturę, zawartość substancji stałych w zawiesinie oraz całkowitą objętość. Dzięki temu dostawca będzie w stanie wybrać odpowiednią klasę wyściółki, dopasować rozmiar skorupy i śruby klasy 8.8, a także dostarczyć kompletną dokumentację zgodną z AWWA D103-09.
Sugerowany CTA: Prześlij swoje dane dotyczące najniższego pH, temperatury i objętości zespołowi inżynierskiemu firmy Center Enamel, aby otrzymać propozycję zbiornika ze szklaną emalią na stal lub z FBE przeznaczonego do pracy w środowisku kwaśnym, a także referencje dotyczące odpadów z wysypisk.
Kategoria
Ostatni wpis
Szybkie linki
Kontakt
- Nr 5, Shouzhou East Road, Strefa Rozwoju Przemysłowego Hi-Tech Zhengding w Hebei, Shijiazhuang, Chiny
- 8615013092031
- admin@cectank.com
Copyright ©2026 Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd