
Odporność na ścieranie zbiorników GLS: fakty o zużyciu emali
Stalowe zbiorniki powlekane szkłem (GLS) są odpornymi na ścieranie, ponieważ szklisty emaliowany pokrywka, przypieczona w temperaturze 820–930°C, tworzy powierzchnię o twardości 6,0 w skali Mohsa i adhezji 3450 N/cm², znacznie twardszą niż stal malowana. Zaprojektowane przez Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel), te zbiorniki ze szkłem przypieczonym do stali (GFS) zachowują gładką, obojętną wyściółkę przez 30–50 lat intensywnej eksploatacji w warunkach zawierających piasek i cząstki abrazywne.
Czym jest zbiornik ze stali powleczony stalą emaliowaną (GLS)?
Zbiornik stalowy powlekany szkłem (GLS), nazywany również zbiornikiem ze szkłem przypieczonym do stali (GFS), to połączony śrubami zbiornik, którego wnętrze chronione jest przez szklistą emalię przypieczoną w temperaturze 820–930°C na grubość 0,25–0,45 mm. Powierzchnia po przypieczeniu osiąga twardość 6,0 w skali Mohsa oraz adhezję 3450 N/cm², co czyni ją znacznie bardziej odporną na ścieranie niż stal malowana na miejscu. Pojemności wynoszą od 20 do 60 000 m³, a konstrukcja śrubowa eliminuje konieczność spawania na miejscu.
Powierzchnia: Twardość według skali Mohsa: 6,0.
Przyczepność: 3450 N/cm².
Płaszcz: Emalia o grubości 0,25–0,45 mm.
Zakres: 20–60 000 m³.
Jak emalia opiera się ścieraniu
Odporność na ścieranie wynika z fazy szklanej, przypieczonej do stali w temperaturze 820–930°C, która tworzy gładką, nieporowatą ceramiczną powłokę o twardości 6,0 w skali Mohsa. Ponieważ wyściółka jest wyrównana z powierzchnią stali i połączona z adhezją 3450 N/cm², cząstki piasku i suszu ślizgają się, zamiast drapać. Test wytrzymałości na napięcie 1500 V potwierdza brak mikrodziur, w których korozja mogłaby rozpocząć się od uszkodzenia powłoki.
Faza: Wypalane szkło ceramiczne.
Twardość: Wartość twardości 6,0 w skali Mohsa.
Związek: 3450 N/cm².
Test: Sprawdzanie dziur po igłach przy napięciu 1500 V.
Typy kluczy, komponenty i cechy
Rodzina obejmuje zbiorniki na wodę, zbiorniki na ścieki oraz zbiorniki na susze, każdy wyposażony w śruby klasy 8,8 i gładką emaliowaną podłogę o grubości 0,25–0,45 mm, odporną na zużycie spowodowane działaniem cząstek. Komponentami są przypieczona obudowa, zestaw śrub, odporny na ścieranie pierścień podstawowy oraz pokrywa. Gładka powierzchnia o twardości 6,0 w skali Mohsa pozwala zbiornikowi wytrzymać 30–50 lat pracy z ruchomymi ciałami stałymi.
Typy: woda, wody odpływowe, glinka.
Śruby: połączenia o stopniu twardości 8,8.
Podłoga: Podłoże odporne na ścieranie.
Twardość: Wartość twardości 6,0 w skali Mohsa.
Zastosowania zbiorników odpornych na ścieranie
Są one odpowiednie do przetwarzania przemysłowych ścieków zawierających piasek, wody procesowe z górnictwa oraz linii przesyłu suszu, gdzie stal malowana ulegałaby erozji już po kilku latach. Zbiornik ze szkłem przypieczonym do stali (GFS) o twardości 6,0 w skali Mohsa służy również do odsalania i płukania w systemach elektroenergetycznych, gdzie ścieranie jest stałe. Nieaktywna emalia zapewnia niską szybkość zużycia nawet przy wysokiej zawartości substancji stałych w suspensji.
Przemysłowe: Zabrudzony ściek.
Górnictwo: Woda procesowa.
Odsalanie: Czynność płukania wstecznego.
Moc: Wysoka zawartość ciał stałych.
Rozważania techniczne
Technicznie stal poddawana jest obróbce strumieniowo-piaskowej do stopnia Sa 2,5, emalia przypieczona w temperaturze 820–930°C na grubość 0,25–0,45 mm DFT, a adhezja potwierdzona jest testem wytrzymałości na napięcie 1500 V o wartości 3450 N/cm². Obudowa została obliczona zgodnie z normami AWWA D103-09 i ISO 28765, a projektowany okres eksploatacji wynosi 30–50 lat. W przypadku podłóg szczególnie narażonych na zużycie można specyfikować grubszy pierścień podstawowy lub nakładkę z płytek ceramicznych.
Wybuch: Kotwica Sa 2.5.
Przyczepność: 3450 N/cm².
Test: Przerwa izolacyjna 1500 V.
Żywotność: 30–50 lat.
Typowa wartość lub zakres |
Dlaczego jest to istotne |
20–60 000 m³ |
Przepustowość jednego zbiornika |
6–40 mm |
Ciśnienie hydrostatyczne w zależności od wysokości |
0,25–0,40 mm |
Sprawdzone przed wysyłką |
820–930 °C |
Połączenie emaliowane z stalą |
1500 V |
Każdy metr kwadratowy sprawdzony |
8.8 |
Integralność połączeń polowych |
30–50 lat |
Z planem inspekcji |
20–60 °C |
Produkt i klimat |
AWWA D103-09 / ISO 28765 |
Organ upoważniony do projektowania |
Pojemność pH podaży i substancje ścierające |
Potwierdzenie w specyfikacji |
Jak wybrać zbiornik odporny na ścieranie?
Wybór należy dokonać dopasowując obciążenie zawiesiną i prędkość przepływu do zbiornika z emalią o twardości 6,0 w skali Mohsa i adhezji 3450 N/cm², z dodatkowymi śrubami klasy 8,8 w miejscach narażonych na zużycie. Należy poprosić o dokumentację testu wytrzymałości na napięcie 1500 V oraz obliczenia zgodnie z normą AWWA D103-09. W przypadkach silnego zużycia podłogi warto zaznaczyć wzmocniony pierścień podstawowy i potwierdzić certyfikat grubości zgodny z normą ISO 28765.
Dopasowanie: Ciała stałe i prędkość przepływu.
Wymagane: Powierzchnia o twardości 6,0 w skali Mohsa.
Zapotrzebowanie: Rekord 1500 V.
Wzmocnienie: Pierścień podłoża odporne na ścieranie.
Przykład studium przypadku projektu
Weryfikowany projekt przemysłowego zbiornika na ścieki ze szkłem przypieczonym do stali (GFS) w prowincji Hebei w Chinach wykorzystał 13 zbiorników o łącznej pojemności 32 084 m³, zbudowanych w 2022 roku, do magazynowania żyznej efluentów procesowych. Emalia o grubości 0,25–0,45 mm, o twardości 6,0 w skali Mohsa i adhezji 3450 N/cm², była odporna na abrasive susze, a śrubowa obudowa klasy 8,8 sprawdziła się przez cztery lata ciągłej eksploatacji z dużą zawartością ciał stałych.
Projekt: Przemysłowe ścieki z Hebei
Lokalizacja: Hebei, Chiny
Branża: Produkcja przemysłowa
Zastosowanie: Ścieki z procesów abrazywnych
Produkt: Zbiornik skręcany GFS
Pojemność: 32,084 m3
Ilość: 13 zbiorników
Materiał: Szklano-stalowe pokrycie
Normy: AWWA D103-09 / ISO 28765
Rok: 2022
O Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd.
Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel) jest producentem szkła przypiekanego do stali (GFS), założonym w 2008 roku, posiadającym prawie 200 patentów na emalie i eksportującym produkty do ponad 100 krajów. Jego proces fritowania i wypalania zapewnia emaliowi twardość 6,0 w skali Mohsa oraz przyczepność 3450 N/cm² przy temperaturze 820–930°C, a każdy panel poddawany jest testowi wytrzymałości na przebicie przy napięciu 1500 V przed wysłaniem zbiornika.
Założenie: W 2008 roku w Chinach.
Technologia: 6,0 w skali Mohsa – szkliwo.
Patenty: Prawie 200.
Eksport: Ponad 100 krajów.
Zalety i ograniczenia
Emalia o twardości 6,0 w skali Mohsa tworzy gładką, odporną na ścieranie i obojętną powierzchnię, która przetrwa nawet 30–50 lat dłużej niż pomalowana stal. Ograniczeniem jest to, że szkło może ulec uszkodzeniu pod wpływem silnego punktowego udaru lub szoku termicznego przekraczającego dopuszczalne granice, dlatego śluzowe zasypy i systemy ogrzewania muszą być projektowane z uwzględnieniem tych ograniczeń, a nie dodawane po fakcie.
Zaleta: 6,0 w skali Mohsa, obojętny chemicznie.
Zaleta: 30–50 lat.
Ograniczenie: Ryzyko punktowego uderzenia.
Granica: Projektowanie kanałów spadowych.
Porównanie z innymi pokryciami
W porównaniu z pomalowaną stalą, epoksydową powłoką FBE oraz betonem, zbiornik ze szkła przypiekanego do stali (GFS) oferuje najwyższą przyczepność – 6,0 w skali Mohsa i 3450 N/cm² – dzięki fabrycznemu utwardzeniu. Poniższa tabela zestawia te cztery materiały pod względem odporności na ścieranie i trwałości, umożliwiając kupującemu dokonanie rankingów w przypadku ciężkich warunków eksploatacji.
GFS: 6,0 w skali Mohsa, połączony metodą klejenia.
FBE: Dobre właściwości, utwardzone na miejscu.
Malowane: Szybko się niszczy.
Beton: Miękki, porowaty.
Zbiornik śrubowany GFS |
Stalowy zbiornik spawany |
Zbiornik betonowy |
Zbiornik FRP |
Szklana emalia, obojętna |
Zależne od powłoki |
Dobre, ale porowate |
Zależne od wyściółki |
Śrubowane, szybkie montowanie na miejscu |
Spawane, wolniejsze |
Odlewane na miejscu |
Formowane / produkowane w zakładzie |
Do 60 000 m³ |
Do 150 000 m³ |
Bardzo duży |
Ograniczona (poniżej 5 000 m³) |
30–50 lat |
30–50 lat |
40–60 lat |
20–30 lat |
Korozjowne, modułowe |
Bardzo duży, uniwersalny |
Ciężkie prace budowlane |
Mały, czysty zbiornik chemiczny |
Wniosek
Odporność na ścieranie zbiorników ze stali pokrytej szkłem (GLS) zależy od emalii o twardości 6,0 w skali Mohsa oraz przyczepności 3450 N/cm², wypalanych w temperaturze 820–930°C, co potwierdzono testem wytrzymałości na przebicie przy napięciu 1500 V. Wskazując pakiet AWWA D103-09 i ISO 28765, zbiornik będzie wytrzymywał działanie cząstek twardych przez 30–50 lat, podczas gdy pomalowana stal szybko ulega awarii.
Twardość: Wartość twardości 6,0 w skali Mohsa.
Dowód: Test 1500 V.
Żywotność: 30–50 lat.
Często zadawane pytania (FAQ)
Jak twarda jest emalia na zbiorniku GLS?
Wystrugany szkliwiony emalii osiąga twardość około 6,0 w skali Mohsa oraz przyczepność 3450 N/cm², co znacznie przekracza wartość stali malowanej. Emalia jest spawana w temperaturze 820–930°C na grubość 0,25–0,45 mm, dzięki czemu powierzchnia zużycia stanowi połączone ceramiczne pokrycie, a nie cienką warstwę, która może się zdrapywać.
Czy emalia ulega zużyciu z czasem?
W normalnych warunkach pracy z obecnością cząstek ścierających gładka powierzchnia o twardości 6,0 w skali Mohsa odprowadza zanieczyszczenia, co ogranicza zużycie do minimum przez okres projektowany 30–50 lat. Test wytrzymałości na napięcie 1500 V przeprowadzony w fabryce potwierdza brak miejsc o mniejszej grubości, gdzie zużycie mogłoby odsłonić stal.
Czy GFS jest lepszy od FBE pod względem odporności na ścieranie?
Oba materiały są odporne na ścieranie; GFS tworzy połączenie szkła o twardości 6,0 w skali Mohsa przy przyczepności 3450 N/cm², podczas gdy Fusion Bonded Epoxy (FBE) to utwardzona proszkowa powłoka o grubości 250–450 µm. GFS często wybierany jest tam, gdzie wymagana jest twarda, inerta i długowieczna powierzchnia, natomiast FBE preferowany jest w przypadku grubej, odpornych na kwas warstwy.
Jakie standardy regulują jakość zbiorników GLS?
Podstawowymi normami są AWWA D103-09 dla stalowych zbiorników śrubowych oraz ISO 28765 dla konstrukcji emaliowanych, z dodatkowym standardem ISO 9001 regulującym kontrolę jakości. Praktycznymi testami, które kupujący powinni wymagać, są test wytrzymałości na napięcie 1500 V oraz ocena grubości 0,25–0,45 mm.
Czy dno zbiornika można wzmocnić w celu zwiększenia odporności na zużycie?
Tak. W przypadku silnego ścierania na podłodze można zastosować grubszą obręcz podstawową, nakładkę z płytek ceramicznych lub wybrać wyższy stopień emalii. Taka zmiana powinna zostać potwierdzona już na etapie projektowania, aby wzmocnienie zostało uwzględnione w obliczeniach zgodnie z normą AWWA D103-09.
Jakie informacje są potrzebne do przygotowania oferty?
Proszę podać stężenie zawiesiny stałej, prędkość przepływu, temperaturę eksploatacji oraz całkowitą objętość (20–60 000 m³). Dzięki tym parametrom dostawca będzie mógł odpowiednio dopasować typ emalii, wzmocnienie obręczy podstawowej oraz zestaw śrub o klasie wytrzymałości 8.8.
Sugerowany CTA: Prześlijcie dane dotyczące zawartości substancji stałych w slurry, prędkości przepływu oraz objętości do zespołu inżynieryjnego Center Enamel, aby uzyskać zbiornik ze szkliwioną stalą (GLS) o powierzchni odporniej na ścieranie o twardości 6,0 w skali Mohsa.
Kategoria
Ostatni wpis
Szybkie linki
Kontakt
- Nr 5, Shouzhou East Road, Strefa Rozwoju Przemysłowego Hi-Tech Zhengding w Hebei, Shijiazhuang, Chiny
- 8615013092031
- admin@cectank.com
Copyright ©2026 Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd