
Zbiorniki do przechowywania cieczy o pojemności 1 000 000 galonów: Dobór rozmiaru i materiałów
Zbiornik do przechowywania cieczy o pojemności 1 000 000 galonów pomieści około 3 785 m³ wody, ścieków lub cieczy przemysłowych; konstrukcja została dostosowana do właściwości chemicznych i zapewnia żywotność od 30 do 50 lat. Zestawiony z pomocą śrub szklano-stalowy (GFS) zbiornik pokryty jest emalią szklaną, która jest spawaną w temperaturze 820–930°C i podlega potwierdzeniu zgodnie z normami AWWA D103-09 oraz ISO 28765. Projektowany przez Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd (Center Enamel), takie zbiorniki służą zarówno przedsiębiorstwom komunalnym, jak i przemysłowym.
Czym jest zbiornik do przechowywania cieczy o pojemności 1 000 000 galonów?
Zbiornik do przechowywania cieczy o pojemności 1 000 000 galonów pomieści około 3 785 m³ wody, ścieków lub cieczy procesowej w jednej pojedynczej konstrukcji, której materiał jest odporny na działanie zawartości przez 30–50 lat. W przypadku zbiornika wykonanego w technologii szklano-stalowej (GFS) wewnętrzna powierzchnia pokryta jest emalią szklaną, przyłączoną w temperaturze 820–930°C, o grubości 0,25–0,45 mm, tworzącą innowacyjną, nieaktywną powierzchnię sprawdzoną pod kątem izolacji elektrycznej przy napięciu 1500 V. Obudowa zbiornika została obliczona zgodnie z normami AWWA D103-09 oraz ISO 28765.
Objętość: około 3 785 m³.
Pojemność: woda, wody odpływowe, ciecz.
Powierzchnia: Emalia o grubości 0,25–0,45 mm.
Żywotność: 30–50 lat.
Kluczowe cechy, komponenty i rodzaje
Przy objętości około 3 785 m³ zbiornik może być wykonany jako zespawany zbiornik stalowy, betonowy lub zbiornik szklano-stalowy (GFS) lub zbiornik pokryty emalią termiczno-przylepną (FBE). Zbiorniki GFS i FBE są fabrycznie powlekane i montowane za pomocą śrub klasy 8.8; zbiorniki spawane są pokrywane na miejscu; betonowe zbiorniki są odlewane. Dachy, otwory wylotowe oraz wejścia są dopasowywane do specyfiki użytkowania, przy czym te same rodziny zbiorników mogą służyć zarówno do przechowywania cieczy czystych, jak i agresywnych.
GFS/FBE: powlekany w fabryce, śrubowany.
Spawane: stal pokrywana na miejscu.
Beton: zlewozbiornik odlewany.
Skala: około 3 785 m³.
Zastosowania i warunki eksploatacji
Służą one do magazynowania wody miejskiej, cieczy procesowych, systemów ochrony przeciwpożarowej oraz zaspokajania potrzeb rolnictwa wymagających dużych pojedynczych zasobników. Przedsiębiorstwo komunalne musi spełniać wymagania norm NSF/ANSI 61 dla kontaktu z wodą pitną; przemysł natomiast wymaga tolerancji pH w zakresie 3–11, z dodatkową specjalną klasą o pH 1–14 dla bardziej agresywnych warunków eksploatacji. To właśnie dzięki innowacyjnej emalii nieaktywnej ten sam typ zbiornika może być stosowany zarówno do przechowywania cieczy czystych, jak i agresywnych w tej skali.
Miejskie: kontakt z normą NSF/ANSI 61.
Przemysłowe: pH 3–11, specjalne pH 1–14.
Pożar: niezawodny zapasowy pojemnik.
Rolnictwo: ogólne zaopatrzenie.
Rozważania techniczne
Przy objętości około 3 785 m³ należy określić obudowę zgodnie z normami AWWA D103-09 oraz ISO 28765; płyty powinny być obrabiane metodą strumieniowania do stopnia Sa 2,5 i pokryte emalią o grubości 0,25–0,45 mm, a następnie poddane testowi wykrywania defektów przy napięciu 1500 V. Śruby powinny być klasy 8.8, a fundament musi być zaprojektowany z uwzględnieniem pełnego ciśnienia hydrostatycznego tego dużego zbiornika. Cały proces montażu dokumentowany jest w pakiecie inspekcyjnym, umożliwiającym kontrolę na każdym etapie.
Obudowa: AWWA D103-09 / ISO 28765.
Płaszcz: Grubość 0,25–0,45 mm, napięcie 1500 V.
Śruby: Oklasy 8.8.
Podłoże: fundament odpowiadający klasie głowicy.
Zalety i ograniczenia
Dokumentowany duży zbiornik jest odporny na korozję przez 30–50 lat i skraca czas prac na placu budowy dzięki konstrukcji śrubowej. Jednak ograniczeniem jest to, że żadna jedna powłoka nie nadaje się do wszystkich typów chemii: zbiornik GFS nie jest odpowiedni do surowców o pH poniżej 5,5 bez wcześniejszego korekcji, dlatego kupujący powinni potwierdzić agresywność produktu już podczas specyfikacji, a nie po zbudowaniu zbiornika.
Zaleta: Inerta powłoka o trwałości 30–50 lat.
Zaleta: Szybka konstrukcja złączona śrubami.
Ograniczenie: Nie każda chemia jest odpowiednia.
Granica: potwierdzenie korozyjności w specyfikacji.
Parametry projektowe
Poniższe wartości obciążeniowe są tymi, które dostawca powinien podać na każdy zbiornik; zbiornik o pojemności 1 000 000 galonów ma objętość około 3 785 m³, a jego projektowana żywotność wynosi 30–50 lat. Pozwalają one inżynierowi na weryfikację obudowy, powłoki oraz systemu łączeń jeszcze przed zamówieniem stali w tej skali.
Typowa wartość lub zakres |
Dlaczego jest to istotne |
20–60 000 m³ |
Przepustowość jednego zbiornika |
6–40 mm |
Ciśnienie hydrostatyczne |
0,25–0,45 mm |
Sprawdzone przed wysyłką |
Obróbka strumieniowa Sa 2,5 |
Adhezja powłoki |
1500 V |
Każdy metr kwadratowy |
8.8 |
Całościowość połączeń |
30–50 lat |
Z przeglądem |
4–60 °C |
Produkt i klimat |
AWWA D103-09 / ISO 28765 |
Organ upoważniony do projektowania |
Korozjywność produktu |
Potwierdź klasę powłoki |
Porównanie i przewodnik wyboru
W porównaniu ze zbiornikami ze stali spawanej, betonowymi czy wykonanymi z włókna szklanego, zbiornik szklano-stalowy (GFS) wygrywa pod względem odporności na korozję i szybkości montażu w zakresie pojemności od 20 do 60 tysięcy m³, który obejmuje również zbiorniki o pojemności 1 000 000 galonów. Korzystając z tabeli, można dopasować materiał do charakterystyki agresywności produktu, logistyki placu budowy oraz wymaganej żywotności.
Zbiornik śrubowany GFS |
Stalowy zbiornik spawany |
Zbiornik betonowy |
Zbiornik FRP |
Szklana emalia, obojętna |
Zależne od powłoki |
Dobre, ale porowate |
Zależne od wyściółki |
Śrubowane, szybkie montowanie na miejscu |
Spawane, wolniejsze |
Odlewane na miejscu |
Formowane / produkowane w zakładzie |
Do 60 000 m³ |
Do 150 000 m³ |
Bardzo duży |
Ograniczona (poniżej 5 000 m³) |
30–50 lat |
30–50 lat |
40–60 lat |
20–30 lat |
Korozjowne, modułowe |
Bardzo duży, uniwersalny |
Ciężkie prace budowlane |
Mały, czysty zbiornik chemiczny |
Dobre praktyki: jak wybrać
Aby wybrać zbiornik na ciekło o pojemności 1 000 000 galonów, wymagane są obliczenia zgodnie z normą ISO 28765, protokół testu próbnego przy napięciu 1500 V oraz rejestr grubości powłoki, a także referencje od podobnych dużych instalacji. Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd. (Center Enamel) wydaje rysunki, dokumentację NDE i komplety inspekcyjne dla każdego zbiornika. Odrzucać dostawców oferujących jedynie deklarację dotyczącą powłoki.
Zapytaj o: Obliczenie według ISO 28765.
Sprawdź: Test 1500 V, grubość 0,25–0,45 mm.
Potwierdź: odniesienie do dużych obciążeń.
Odrzucenie: Bezpodstawne twierdzenia, bez dowodów.
Zbiornik do przechowywania cieczy o pojemności 1 000 000 galonów to przede wszystkim decyzja dotycząca materiału i powłoki, a dopiero później – wielkość pojemnika. Dopasuj rodzaj konstrukcji do typu produktu, żądaj potwierdzenia zgodności z odpowiednimi normami oraz wyników badań, a zbiornik służy przez 30–50 lat przy objętości około 3 785 m³.
Często zadawane pytania (FAQ)
Ile metrów sześciennych stanowi 1 000 000 galonów?
Jeden milion amerykańskich galonów odpowiada około 3 785 m³, co jest typowym rozmiarem pojedynczego zbiornika stosowanego w miejskich i przemysłowych systemach magazynowania cieczy.
Który materiał jest najlepszy przy tej wielkości?
To zależy od chemii: GFS i FBE chronią przed korozją, stal spawana jest stosowana przy bardzo dużych objętościach, zaś beton przeznaczony jest do długotrwałej eksploatacji.
Jaki standard obowiązuje?
Zbiorniki śrubowane są projektowane zgodnie z normami AWWA D103-09 i ISO 28765; kontakt z wodą pitną wymaga spełnienia wymogów NSF/ANSI 61.
Jak sprawdza się jakość powłoki?
Stal poddawana jest obróbce strumieniowej do stopnia Sa 2,5, pokrywana jest warstwą o grubości 0,25–0,45 mm DFT i poddawana jest badaniom wykrywającym defekty izolacji przy napięciu 1500 V na metr kwadratowy.
Jaka jest realistyczna żywotność projektowa?
Zbiorniki stalowo-emałowe zapewniają 30–50 lat eksploatacji przy regularnych przeglądach; betonowe mogą służyć nawet 40–60 lat.
Czy zbiorniki mogą być dostosowane?
Tak. Pojemność, pokrywa, klasa powłoki oraz armatura są dopasowywane do konkretnego zadania, a rysunki są wydawane dla każdego zbiornika.
Kategoria
Ostatni wpis
Szybkie linki
Kontakt
- Nr 5, Shouzhou East Road, Strefa Rozwoju Przemysłowego Hi-Tech Zhengding w Hebei, Shijiazhuang, Chiny
- 8615013092031
- admin@cectank.com
Copyright ©2026 Shijiazhuang Zhengzhong Technology Co., Ltd